2019 YILI HAFIZLARIMIZIN İCAZET MERASİMİNE YOĞUN İLGİ

Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursumuzdan 2019 yılında mezun olan 24 hafızımızın da katılımıyla Konya İl Müftülüğü organizasyonunda İlçe Müftülüklerine bağlı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan 204 erkek öğrenci için tertip edilen “Hafızlık İcazet Merasimi” yoğun bir katılımla Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonunda” yapıldı.

Programa, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu,  bazı protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler, Kur’an kursu öğreticileri, öğrenciler ve aileleri ile davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu yaptı.  Konuşmalarında, hafızların yetişmesinde emeği geçen Kur’an kursu öğreticilerine, yöneticilerine, ilçe müftülüklerine, öğrencilerin ailelerine ve kurslarının inşasında maddi ve manevi destek veren hayır sahiplerine teşekkür eden Poçanoğlu, hafızların mezun olduğu Kur’an kurslarının isimlerini tek tek zikrederek şunları kaydetti: “Hafızlarımızın başta annelerine, babalarına ve ailelerine çok teşekkür ediyorum. Büyük gayretlerle, fedakârlıklarla çocuklarını Allah yolunda, Allah için Kur’an-ı Kerim-i hıfz etmek üzere kurslarımıza gönderdiler. Onlarda çocuklarının hafız olmalarında emek sarf ettiler, yoğun gayret gösterdiler.  Bu sebeple hafızlarımızın ailelerine de özellikle huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.

Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın ise başka bir programda bulunması sebebiyle törene katılamayan Konya Valisi Sayın Cüneyit Orhan Toprak’ın selamlarını ve tebriklerini ilettikten sonra “Çok güzel bir törendeyiz. Töreni güzel kılan ise yapılan işten kaynaklanıyor. Bizim maddi dünyamızın ölçüsü ve standartları ile manevi dünyamızın rehberi olan Kur’an ile ilgili bir tören yapıyoruz. Bundan daha güzel bir tören olamaz. Bu tören Kur’an-ı hıfz eden elleri öpülesi kardeşlerimizin törenidir. Ben başta hafızlarımız olmak üzere onları yetiştiren öğreticilerimize ve ailelerine yürekten teşekkür ediyorum. “dedi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş ise konuşmalarında sık sık Kur’an-ı Kerim ve hafızlığın önemine değinerek şunları kaydetti; “Kur’an-ı Kerim-i bizzat kendi hayatında yaşayarak onun güzelliklerini gösterip ve bize örnek olan efendimize sonsuz salat ve selam olsun.  Peygamber efendimiz (s.a.s)’den Kur’an-ı Kerim-i alarak, ezberleyerek onu nesilden nesile aktardan bütün hafızlarımızı, âlimlerimizi, İslam büyüklerimizi ve şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Kur’an-ı Kerim-i baştan sona ezberleyerek sadırlarına alan değerli hafızlarımızı da huzurlarınızda tebrik ediyorum. Cenab-ı hak inşallah yüce kitabına layık bir şekilde ömür sürmeyi kendilerine nasip eylesin.  Hafızlarımız Allah’ın lütfuna nail olmuş özel kişilerdir. Sadırlarına almayı nasip ettiği Kur’an-ı kendilerine rehber edinmeyi, onun ahlakıyla ahlaklanmayı, onun yolunca yürümeyi kendilerine bir ömür boyu lütfetsin inşallah. Buradan onları hafızlığa yönlendiren ve hafız olmalarında büyük katkılar sağlayan, büyük bir heyecanla onların hafız olmalarını bekleyen ve onlar için büyük bir aşk ve heyecan yaşayan ailelerini de tebrik ediyorum.  Hafızlarımızın yetişmesinde emeği geçen, özveriyle onları çalıştıran, derslerini dinleyen ve onları hafız olarak yetiştiren hocalarımıza ise teşekkür ediyorum.

Protokol konuşmalarının ardından  mehter takımı eşliğinde öğrenciler “Hafızlar Geçidi Seremonisi” yaparak sahnede yerlerini aldılar.

İzacet merasimi Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş ve İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu tarafından hafız öğrencilere verilen hediye takdimi ve ardından eski Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’ın yaptığı duanın ardından sona erdi.

Biz de Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursu olarak hafızlarımızın yetişmesinde büyük çaba sarf eden hocalarımıza ve ailelerine tekrar tekrar teşekkür ediyor, hafız kardeşlerimize dünya ve ahiret saadeti diliyoruz.

2019 İCAZET MERASİMİ (7)
« arasında 9 »
Paylaş